Není váš vztah v krizi? Odpovězte si na 10 otázek

Není váš vztah v krizi? Odpovězte si na 10 otázek

Krize ve vztazích dokáže být nenápadná a plíživá. Může být, že už dávno nejste spokojený pár, jen jste si toho v každodenním shonu nevšimli. Dokonalý vztah totiž neexistuje a žádný není vůči partnerské krizi imunní. Většinou se ale dá zachránit, pokud dokážeme včas rozpoznat, že něco není v pořádku.


Jestli si nejste jisti, zda náhodou nejde i o váš případ, položte si následující otázky. Čím víc odpovědí bude kladných, tím jste na tom lépe. „Ne“ bohužel nevěstí nic dobrého.

1. Těšíte se domů?

Spěcháte po práci domů, protože se prostě těšíte? Nemusí to být přímo na partnera/partnerku, ale na místo, kde je vám dobře, kde jsou lidé, které máte rádi.

2. Láká vás představa společného večera „jen vy a on/ona“?

Kdyby vám teď někdo řekl, že zítra večer budete bez dětí, bez domácích povinností, bez stresu a shonu a že ho můžete strávit jen se svým partnerem/partnerkou, můžete dělat, co chcete – jít na dobrou večeři, jen tak sedět na gauči a povídat si, promilovat celou noc, nebo všechno dohromady, nadchlo by vás to?

3. Dokážete se vzájemně rozesmát?

Nemusí to být denně, ale jsou pořád chvíle, kdy vám partnerovy/partnerčiny vtípky připadají opravdu dobré, nikoli trapné a ohrané?

4. Baví vás stále sex?

O kvalitě sexu v dlouhodobém vztahu nesvědčí ani tak jeho četnost, ale to, jak si ho umíte užít. Takže baví vás to spolu, umíte se v posteli příjemně potěšit a být vášniví? Pokud ano, je všechno v pořádku.

5. Jste na partnera pyšní?

Když na svůj protějšek pomyslíte, nebo se vás na něho/na ni někdo zeptá, mluvíte o něm/o ní s hrdostí, jste pyšní na to, že je „váš/vaše“? Vážíte si ho/jí za vztah k vám a k rodině, za úspěchy v práci apod.?

6. Plánujete často společně?

Spokojené páry hledí vstříc budoucnosti a mají o ní určité představy. Plánujete tedy společně, co bude dělat za měsíc, o prázdninách, za rok, kdy splatíte hypotéku, jak si zařídíte život „na stará kolena“?

7. Hádáte se spolu někdy?

I tady je odpověď „ano“ správně. Když si občas vjedete do vlasů, je to signál, že spolu mluvíte, záleží vám na tom, aby druhý věděl, že se vám něco nelíbí, a snažíte se hledat nějaké řešení.

8. Trávíte většinu volného času společně?

Nemusíte se stále držet za ruce, je v pořádku, když máte každý nějaké koníčky. Zamyslete se však nad tím, jestli když máte volno, vymýšlíte aktivity a zkoušíte něco dělat společně.

9. Když vás něco trápí, svěříte se jeden druhému?

Může to být cokoli, od zdravotních problémů přes trable v práci až po nespokojenost ve vztahu. Je váš partner/partnerka tím, s kým to řešíte, komu se svěříte?

10. Podporujete se navzájem?

Když už se jeden druhému s něčím svěříte, umíte se také podpořit, pomůžete si vzájemně z těch trablů se vyhrabat?