9 věcí, které byste pro svůj nový byznys měli rozhodně udělat

9 věcí, které byste pro svůj nový byznys měli rozhodně udělat

Máte skvělý podnikatelský nápad a pocit, že už nic vám nebrání seknout se svou dosavadní prací a rozjet vytoužený vlastní byznys? Trochu přibrzděte, abyste brzy nenarazili. Tak jednoduché to není. Být někde zaměstnán, a mít vlastní společnost, to je úplně jiný sport. Na cestě k tomuto cíli musíte překonat řadu překážet, absolvovat spoustu zařizování a plánování. Následujících devět bodů by vám mohlo vše usnadnit.


1. Zajistěte si „přechodovou“ finanční rezervu

Prvním krokem na cestě od zaměstnance k podnikateli je vybudování nouzového fondu. Pomůže vám překlenout mezidobí, v němž přijdete o příjmy se zaměstnání, ale z podnikání ještě žádné mít nebudete. Začít můžete tím, že si otevřete samostatný spořicí účet, pokud možno přístupný, kdykoli bude třeba.

2. Nezapomeňte na kreditní kartu pro podnikatele

Brzy zjistíte, jak stále obtížnější je udržet podnikatelské náklady odděleně od těch osobních. Obchodní kreditní karta tento problém řeší a přijde také vhod, až budete počítat daně. Bude pak mnohem snazší odečíst příslušné výdaje. Karta rovněž slouží jako revolvingový zdroj kapitálu. Nebudete tak nuceni uzavírat malé půjčky k financování věcí jako kancelářské zařízení.

3. Uzavřete komerční nemocenské nebo životní pojištění

„Státní“ nemocenské pojištění mohou podnikatelé platit dobrovolně a většina této možnosti nevyužívá. Pro živnostníky je finančně výhodnější nemocenské pojištění od komerčních pojišťoven, případně životní pojištění. Informujte se o dobrých nabídkách.

4. Vytvořte si kvalitní obchodní plán

Dobrý obchodní plán, jak hodláte vést podnikání, je pro úspěch rozhodující. Nemusí mít sto stran. Stačí, když bude obsahovat vaše cíle, detaily o vašem produktu nebo službě, jak chcete oslovit zákazníky a případný záměr další expanze. Uděláte dobře, když do něj zahrnete i marketing (např. jak hodláte využít sociální média, tvorba obsahu, dosah atd.).

5. Včas si vyřiďte nezbytné papírování

Ideální by bylo mít zařízenou právní strukturu pro svého podnikání ještě před odchodem z původního zaměstnání.

6. Své dosavadní pracoviště opusťte v dobrém

Pokud jste splnili předchozí kroky, je čas opustit předchozí zaměstnání. Snažte se ale nespálit za sebou mosty. Se svými bývalými kolegy se možná ještě setkáte a třeba budou někteří i vašimi obchodními partnery nebo zákazníky.

7. Pozorně si nastavte rozpočet společnosti

Nezapomeňte, že mnoho vašich obchodních výdajů bude odečitatelných z daní, takže je pozorně evidujte. Klidně angažujte účetního, který vám pomůže udržet finanční rovnováhu.

8. Buďte připraveni na to, že uděláte i chyby

Když rozjíždíte novou firmu, je často lepší říci „hotovo“ než „perfektní“. Budete-li čekat na dokonalost, zpomalí to vaše podnikání. Naučte se přijímat chyby, zhodnotit je a stále postupovat kupředu. Pokrok je součástí podnikání.

9. Učte se rychle a za pochodu

Coby nový podnikatel se musíte učit rychle a doslova za pochodu několika rolím. Jednu hodinu se budete třeba zabývat marketingem a druhou řešit technickou podporu. Je také důležité přijmout skutečnost, že od prvních dní svého podnikání nebudete vědět zdaleka vše, co byste potřebovali.

Je jedno, co chcete dělat. Je jedno, že je pro vaše okolí Váš sen nebo záměr nereálný. Pokud si dokážete představit svůj sen i realizaci, tak reálným se stane!