Bez tréninku se v kariéře neobejdete

Bez tréninku se v kariéře neobejdete

„Ať už jste basketbalista, tenista, gymnasta nebo hráč bridže, potřebujete kouče, někoho, kdo vám dá zpětnou vazbu. To je způsob, jakým se zlepšujeme,“ řekl kdysi Bill Gates, spoluzakladatel společnosti Microsoft. Z nikoho se nestane expert na první pokus. Dokonce i po delší době můře být stále podprůměrný, pokud mu někdo „nenastaví zrcadlo“. Proč by to v řízení vlastní kariéry mělo být jiné?


Jen málokdo ví, jak dobře řídit svou kariéru, a má k tomu potřebné znalosti. Názor, že jen vysoce postavení manažeři a viceprezidenti společností potřebují služby kariérních koučů, je mýtus. V západní Evropě nebo Americe už dávno vědí, že kariérní koučink může být prospěšný v jakékoliv fázi pracovního rozvoje, třeba hned po absolvování školy.

Nedůvěra k němu může vycházet z neznalosti toho, co přesně takový kouč nabízí. Rozhodně by to měl být člověk, který má bezprostřední kontakt s trhem práce, sleduje trendy, zná aktuální situaci a především staví na letech zkušeností s poradenstvím v obsazování pracovních pozic a vyhledávání vhodných kandidátů.

Na co vás může kariérní koučink připravit

Podle jednoho amerického průzkumu odmítnou průměrného uchazeče o práci při 24 pohovorech, než se mu podaří získat novou práci. Přitom sezení s profesionálem by mu mohlo pomoci odhalit chyby, kterých se dopouští, odpovědět na otázky, jestli při pohovoru nepůsobí přehnaně sebejistě, nebo naopak příliš pasivně, až zoufale. Pozornost je třeba věnovat i vnějším projevům jako vhodný šatník, řeč těla nebo etiketa. Klient tak získá cennou zpětnou vazbu a rady, které se mu budou hodit u příštího pohovoru.

I přesto může být odmítnut. Důležitým předpokladem konečného úspěchu je nebrat to osobně. Než se užírat pochybnostmi, je lépe zkrátka říct si, že se asi pro danou pozici nehodím a nakonec by mě třeba frustrovala. Nemusí totiž jít o výsledek nezvládnutého interview. Důvodů může být řada a je důležité nepropadat skepsi. Realistické hodnocení z úst kouče by mělo sloužit také jako motivace.

Další, v čem vám může kouč pomoci, je příprava profesního životopisu a motivačního dopisu. To ale dnes nestačí. Standardem je také rešerše potenciálních kandidátů na internetu, byť prostým zadáním jména do vyhledávače. Proto by měl uchazeč dbát i na svou „virtuální vizitku“, například správně vyplněným profilem na profesní sociální síti. Nebo třeba i využitím vlastní webové stránky či blogu. Zvyšuje tím svoji šanci, že naopak rekrutéři budou kontaktovat jeho. Kariérní kouč ví, na jaké informace se personalisté zaměřují, a dokáže tak nasměrovat klienta lépe a rychleji, než kdyby se o to pokoušel sám metodou pokusů a omylů.

Tím ovšem význam koučinku nekončí. Řešit profesionálně lze i jiné kariérní otázky, než je změna zaměstnání. Velmi důležitá je pomoc při adaptaci na nové pracovní prostředí. Fenoménem dneška se stává rovnováha mezi prací a volným časem. Nelehká bývají také jednání s nadřízenými o kariérním povýšení nebo zvýšení platu.

Jedno sezení pro úspěch nestačí

Lidé si často myslí, že bude stačit jeden rozhovor, a najdou odpovědi na všechny své kariérní otázky. Tak to bohužel není, měli by se připravit na poměrně intenzivní spolupráci. Teprve po absolvování osmi až deseti hodinových sezení se může výrazněji projevit vliv koučinku na klientovo jednání a uvažování. Není to levná záležitost. Hodina takového poradenství obvykle stojí od jednoho do tří tisíc korun, špičkoví experti mohou požadovat až pět tisíc. Spolupráce s koučem většinou trvá půl roku až rok.

Jak poznat dobrého kariérního kouče?

Dobrý kouč by měl mít za sebou léta zkušeností v oboru a pozitivní výsledky, ale také vlastní výzkumy trhu a metodiku práce s klienty. Pro důvěru klienta je nezbytná určitá chemie, podobně jako u vrcholového sportovce a trenéra. Důležitým vodítkem mohou být i reference úspěšných absolventů „kariérního tréninku“. A velkou výhodou je, pokud má kouč nebo koučinková společnost úspěchy v byznysu.

Je marné hledat recept na úspěch u někoho, kdo ho sám nikdy nedosáhl.